Committee Members

General chair

  • Frédéric Cuppens (IMT Atlantique, France)

pC chairs

  • Nur Zincir-Heywood (Dalhousie University, Canada)
  • Guillaume Bonfante (École des Mines de Nancy, France)
  • Mourad Debbabi (Concordia University, Canada)

Publications and Publicity Chairs

  • Arash Mohammadi (Concordia University, Canada)
  • Joaquin Garcia-Alfaro (IMT, Paris-Saclay, France)

Organization chair

  • Amr Youssef (Concordia University, Canada)

Local Organization Chairs

  • Paria Shirani (Concordia University, Canada)
  • Jun Yan (Concordia University, Canada)

Program Committee

  • Esma Aimeur (University of Montreal, Canada)
  • Jeremy Clark (Concordia University, Canada)
  • Nora Cuppens-Boulahia (IMT Atlantique, France)
  • Frédéric Cuppens (IMT Atlantique, France)
  • Jean-Luc Danger (Télécom Paris-Tech, France)
  • Josée Desharnais (Laval University, Canada)
  • Samuel Dubus (NOKIA Bell Labs, France)
  • Joaquin Garcia-Alfaro (Telecom SudParis, France)
  • Dieter Gollmann (Hamburg University of Technology, Germany)
  • Sushil Jajodia (George Mason University, USA)
  • Bruce Kapron (University of Victoria, Canada)
  • Raphaël Khoury (Université du Québec à Chicoutimi, Canada)
  • Hyoungshick Kim (Sungkyunkwan University, Republic of Korea)
  • Igor Kotenko (SPIIRAS, Russia)
  • Evangelos Kranakis (Carleton University Computer Science, Canada)
  • Pascal Lafourcade (Université d’Auvergne, France)
  • Luigi Logrippo (Université du Québec en Outaouais, Canada)
  • Suryadipta Majumdar (University at Albany, USA)
  • Fabio Martinelli (National Research Council of Italy (CNR), Italy)
  • Paliath Narendran (University at Albany, USA)
  • Guillermo Navarro-Arribas (Universitat Autonoma de Barcelona, Spain)
  • Jun Pang (University of Luxembourg, Luxembourg)
  • Marie-Laure Potet (VERIMAG, France)
  • Silvio Ranise (FBK, Security and Trust Unit, Italy)
  • Indrakshi Ray (Colorado State University, USA)
  • Michaël Rusinowitch (LORIA-INRIA Nancy, France)
  • Paria Shirani (Concordia University, Canada)
  • Natalia Stakhanova (University of New Brunswick, Canada)
  • Chamseddine Talhi (École de Technologie Supérieure, Canada)
  • Nadia Tawbi (Université Laval, Canada)
  • Lingyu Wang (Concordia University, Canada)
  • Edgar Weippl (SBA Research, Austria)
  • Lena Wiese (Georg-August Universität Göttingen, Germany)
  • Xun Yi (RMIT University, Australia)
  • Nur Zincir-Heywood (Dalhousie University, Canada)
  • Mohammad Zulkernine (Queen’s University, Canada)

Steering Committee

  • Frédéric Cuppens (IMT Atlantique, France)
  • Nora Cuppens-Boulahia (IMT Atlantique, France)
  • Mourad Debbabi (Concordia University, Canada)
  • Joaquin Garcia-Alfaro (Telecom SudParis, France)
  • Evangelos Kranakis (Carleton University, Canada)
  • Pascal Lafourcade (Universite d’Auvergne, France)
  • Jean-Yves Marion (Mines de Nancy, France)
  • Ali Miri (Ryerson University, Canada)
  • Rei Safavi-Naini (Calgary University, Canada)
  • Nadia Tawbi (Universite Laval, Canada)

Close Menu